Transkript nedir ?

Transkript, öğrencinin aldığı dersleri ve o derslerden aldığı her notu detaylandıran, öğrencinin akademik kaydının resmi bir kopyasıdır. Aldıkları eğitimi gösterdiği için öğrenciler tarafından talep edilen önemli bir belge olan transkript, iş başvurularının olmazsa olmaz evrakları arasındadır. Başvuru sahiplerinin transkriptlerini İngilizce olarak sunmaları onlara ayrıcalık kazandırabilir ancak iş başvurularında, başvurulan kurumun niteliğine göre İngilizce ya da Türkçe olarak verilebilir.


Transkriptimi nasıl alırım?

Çoğu öğrenci, okullarının çevrimiçi portalında resmi olmayan bir transkripte erişebilirler, ancak çoğu işveren daha resmi bir belgeye ihtiyaç duyar. Resmi bir transkript, genellikle okulun Öğrenci İşleri Dairesi tarafından resmi bir mühür veya imza ile düzenlenir. Üzerinde ıslak imza resmi mühür olmayan evraklar resmi geçerli evrak değillerdir.

Onaylı  transkript nedir?

Onaylı, orijinal transkriptin fotokopisinin kurumunuz (müdür, kayıt memuru) ve noter tarafından damgalanması ve imzalanması gerektiği anlamına gelir.

Şirketler transkriptlerde ne ararlar?

Bu şirkete ve duruma bağlı olarak değişebilir. Geleneksel akademik transkript, işverenlerin potansiyel bir çalışan hakkında bilmek isteyebilecekleri bilgileri içerir: mezuniyet / diploma niteliği, not ortalaması, belirli ders notları, onur durumu ve kayıt geçmişi bunlardan birkaçıdır.

Transkriptiniz önemli mi?

Unutmayın, notlarınız özellikle lisansüstü programlara yapılan başvurularda önemlidir. Lisans kariyeriniz boyunca odak noktanız transkriptiniz olsa da, iş ararken transkripti istemeyen şirketler de olabilir. “Hiç bir işveren benden transkript istemedi. Onlara not ortalamamı söylüyorum ”diyen mezunlar da vardır. Ancak düzgün bir transcript ve yüksek not ortalaması her zaman avantajlıdır.

Bir transkript nasıl resmiyet kazanır?

Resmi kağıt olan transkriptler, mühürlü, imzalı bir zarf içinde gönderilir. Elektronik bir transkript, RESMİ kabul edilir.  Yazdırılan ve bir e-postada gönderilen ya da yeniden taranan bir elektronik transkript RESMİ OLMAYAN olarak kabul edilir.

Resmi bir transkriptin mühürlenmesi gerekiyor mu?

Resmi transkriptler resmi transkript kağıda basılır. Üzerinde kabartmalı veya kabartmasız okulun mührü, tarihi ve Öğrenci İşleri Müdürünün imzası bulunmalıdır.

Transkriptimin çevirisini neden noter tasdikli ve apostil yaptırmalıyım?

Apostil işlemi, bu belgenin başka bir ülkede resmi olarak tanınması amacıyla bir belgenin gerçekliğini tasdik etmek için kullanılır. Size transkriptinizin apostilli olması gerektiği söylenmişse, bunun nedeni transkriptinizin yabancı bir ülkede kabul edilmesi içindir. Apostil işlemi, transkriptinizin gerçek ve meşru olduğunu kanıtlar. Transkriptinizi apostil yaptırmadan önce tercüme ettirip noter tasdiği yaptırmanız  gerekir.Bir cevap yazın