Transcreation nedir? Çeviri sektöründe nasıl kullanılır?

Transcreation kavramı pazarlama, reklam ve markalaşma sürecinde son birkaç yıldır yaygın bir şekilde kullanılmaya başladı. Peki tam olarak transcreation nedir? Çeviri sektöründe neden önemlidir?

Transcreation nedir? Yaratıcı çeviri hangi alanlarda kullanılr?

Translation (çeviri) ve creation (yaratım-eser) kelimelerinin birleşiminden oluşan transcreation kavramı, Türkçeye “yaratıcı çeviri” olarak çevirilir. Çeviri ve yaratım sürecine atıfta bulunmak için kullanılır. Ancak her çeviri bir eser olsa da transcreation, bundan çok daha ötesini ifade eder.

Transcreation nedir? Ne işe yarar?

Türkçeye “yaratıcı çeviri” olarak çevirilen bu kavram, bir metnin farklı bir kültüre ya da yöreye uyarlanması anlamına gelir.

Çeviri hizmetlerinde “transcreation” nasıl kullanılır?

Yaratıcılık kısmına daha fazla odaklanan transcreation, kültürel ve dilsel engelleri mümkün olduğunca aşarak, işinizi büyütmenize ve yeni pazarlara açılmanıza yardımcı olabilir. Dolayısıyla, işinizi küresel bir pazara taşımayı düşünüyorsanız, transcreation hizmetleri sunan bir çeviri ofisine başvurmanız gerekir.

Transcreation, bir mesajı yalnızca başka bir dile çevirmek değildir. Aslında içeriği, yeni ve farklı bir hedef kitle için yaratıcı bir şekilde uyarlama sürecini ifade eder. Burada orijinal mesajın anlamı, üslubu ve genel hissi yakalanarak, mesajı farklı kültürel değerlere sahip hedef kitleye etkili bir şekilde aktarmak hedeflenir. Bu, bir pazarlama kampanyası, web sitesi, tanıtım yazısı, afiş, tv reklamı, slogan veya bir reklam olabilir.

Transcreation ne işe yarar?

Transcreation kapsamında projenin, hedef dile uyarlanarak yeniden yazılması amaçlanır. Bu amaç doğrultusunda, hedef kitlede merak uyandırmak için, hedef dil, kültür, bağlam (contex), değerler ve görseller dikkate alınarak kaynak mesaj yeniden yazılır.

Transcreation hizmetleri:

İşletmenizi küresel pazarlara taşımnıza yardımcı olur.
Hedef kitlelerle bağlantı ve etkileşim kurmanızı sağlar.
SEO’yu destekler.

İşletmenizi küresel pazarlara taşıyın

Şirketinizin küresel pazarlara taşımak istiyorsanız, profesyonel bir transcreation hizmeti almanız gerekecek. Transcreation, yerel pazarları hedefleyen materyalleri dikkatli bir şekilde yeniden şekillendirir. Buna uygun bir örnek olarak, Alman şekerleme firması Haribo’nun reklam sloganı verilebilir. 

Haribo reklamındaki slogan birebir çevrilmemiş; transcreation kapsamında İngilizce konuşulan yerel pazarlara uygun olarak uyarlanmış. Orijinal slogan “Haribo macht Kinder froh und Erwachsene ebenso” şeklindedir.

Transcreation nedir? Yaratıcı çeviri nedir?

Bu slogan, “Haribo çocukları ve yetişkinleri mutlu eder” şeklinde tercüme edilir. Birebir çevrildiğinde, orjinal dildeki kafiyenin etkisinin kayboluyor. Bu kafiyeyi yakalamak için, orijinal slogan İngilizce’ye “Kids and grown-ups love it so, the happy world of Haribo” olarak çevriliyor. İngilizceden Türkçeye ise  “Çocuklar ve yetişkinler onu çok seviyor, Haribo’nun mutlu dünyası” olarak çevirdiğimizde yine kafiyeyi kaybediyoruz. Ancak Türkçe çeviriliken; “Çocuk ya da büyük ol; Hariboyla mutlu ol!” şeklinde daha etkili bir slogana dönüştürülmüş.

Transcreation nedir?

Hedef kitlelerle bağlantı ve etkileşim kurma

Son birkaç yıl içinde, etkileşim kavramı, daha geniş bir kitleye ulaşmak isteyen şirketler için temel bir hedef haline geldi. Transcreation sayesinde, hedef müşterilerinizin duygu ve hislerine hitap ederek onlarla daha güçlü bağlar kurabilir ve müşterilerinizin hassas noktasına dokunabilirsiniz.

Buna örnek olarak Apple reklamına ele alabiliriz; Teknoloji devi, 2014’te oldukça dokunaklı bir Noel reklamı yayınladı. Reklamda bir torun, büyükannesine ait eski bir plak bulur ve vokal ve gitar eşliğinde yeniden seslendirmek için MAC’ini kullanır. Büyükanne yeni şarkıyı dinlediğinde, ikili arasında mutlu ve içten anlar yaşanır. Aynı reklam Çin’de yayınlandı ve transcreation sürecinde büyük ve önemli bir değişiklik yapıldı: Noel yerine Çin’in Yeni Yılı ile ilgili temalar kullanıldı. Detaylar farklı olsa da konsept ve duygusal temalar her ikisinde de aynı kaldı. Ayrıca, büyükanne ve torun arasındaki duygusal bağı başarılı bir şekilde yansıttığı için, izleyiciler üzerinde her iki reklam da aynı etkiyi bıraktı.

SEO’yu destekler

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) sitenize gelen organik trafiği yani, reklam karşılığı herhangi bir ödeme yapmadan elde edilen trafiği artırmak için web içeriğinin optimize edilmesidir. 

SEO temel olarak, web sitenizin bir arama motorunda en iyi sonuçlar elde etmesine yardımcı olur. İşinizi bir yandan küresel olarak genişletirken, bir yandan da farklı yerel pazarlarda başarılı olmak için, pazarlama ve web sitenizdeki içeriklerin dönüştürülmesi çok önemlidir. Öncelikle içeriğinizin yeni hedef kitleniz için ilgi çekici ve anlaşılabilir olduğundan emin olmanız gerekir. Burada devreye transcreation hizmeti girer ve arama trafiğinden daha yüksek tıklama oranları elde etmeniz için içeriğinizi optimize eder. Ve sonuç olarak işletmenizin daha geniş hedef kitlelerine ulaşmasına yardımcı olur.

Transcreation, üstün dil becerilerinin yanı sıra hizmet sunulacak kültürle ilgili bilgi ve donanım gerektiren oldukça yaratıcı bir süreçtir. Tanscreation hizmetlerinin kapsamına birçok şey girebilir:

  • Web siteleri
  • Tanıtım yazıları
  • Afişler
  • Tv reklamları
  • Reklam kampanyaları
  • Kataloglar
  • Basın bültenleri
  • Sosyal medya reklamları
  • Teknik incelemeler
  • Çizgi romanlar hatta cizgi diziler bile transcreation hizmetleri ile kültürel adaptasyon sürecine dahil olabilir.


Bir cevap yazın