İşte dünyada en çok konuşulan diller!

Dünya nüfusunun neredeyse yarısının ana dilinin bu 10 dilden biri olduğunu biliyor muydunuz? Herkes, dünyada en çok konuşulan dilleri, aşağı yukarı tahmin edebileceğini düşünür. Fakat gerçek sonuçlar, sizi şaşırtabilir! İşte dünyada en çok konuşulan diller listesi..

Dünyada en çok konuşulan diller hangisi?

Dünyada en çok konuşulan dilleri saymak, hayal edebileceğinizden daha zor olabilir. Çince (Mandarin), İngilizce, İspanyolca ve Arapça’nın ilk sıralarda olduğunu herkes biliyor olabilir. Ancak bazı sürprizlerle karşılaşabilirsiniz! Örneğin; Bengalce’nin en çok konuşulan 10 dilden biri olduğunu tahmin edebilir miydiniz?

İşte dünyada en çok konuşulan diller!

(Küçük bir hatırlatma: Bu dillerden herhangi biri için, “ana dili İngilizce olan X milyon ” şeklinde somut verilerden bahsetmek neredeyse imkansız. Ayrıca dil ve lehçe ayrımı çok tartışılan konulardır. Bu nedenle burada; “Çince” diye bahsettiğimiz şey, aslında uygun bir şekilde tek bir kategoride toplanmış bütün bir dil ailesidir. “Hintçe” ise genellikle, çok sayıda lehçeyi ve alt lehçeyi kapsayacak şekilde kapsamlı bir terim olarak kullanılır. Farklı kurumlar tarafından farklı zamanlarda toplanan verilere yer verilmiş olabileceğini de lütfen unutmayın. )

Sizler için burada, verileri iki farklı şekilde derledik:

 • Dünyada en fazla konuşulan 10 dil (Ana dil olarak konuşan kişi sayısına göre) 
 • Toplam konuşan (ana dili olsun ya da olmasın) kişi sayısına göre, dünyada en fazla konuşulan 10 dil

Sadece ana dil olarak konuşanların sayısına göre dünyada en çok konuşulan diller şöyle: 

Uygulama Lokalizasyon Hizmeti: Yerelleştirme'de olmazsa olmazlar...

1. Çince – 1,3 milyar 

Sayılar kaynaklara göre, büyük farklılıklar gösterebilir. Ancak Ethnologue verilerine göre, anadili Çin’ce olan 1.3 milyar kişi var. Ayrıca ortalama 917 milyon insan daha Çince konuşuyor. Şüphesiz, Çince dünyanın en çok konuşulan dili ve dünyadaki her altı kişiden biri Çince konuşuyor.

2. İspanyolca – 460 milyon 

Yaklaşık 460 milyon kişi, İspanyolcayı ana dil olarak konuşuyor. Tüm kıtaları size açacak bir dil istiyorsanız, İspanyolca sizin için en iyi seçenek olabilir. Bu listedeki tüm dillerde olduğu gibi, dil ve kimlik oldukça tartışmalı konulardandır. Örneğin; Katalanca veya Quechua konuşan insanlara İspanyolca’nın yerel dilleri olup olmadığını sorun ve çok farklı bir yanıt aldığınızı göreceksiniz. Ama şu da bir gerçek ki; İspanya’nın yanı sıra Güney ve Orta Amerika’nın ve ABD’nin büyük bir kısmının ana dili İspanyolcadır.

3. İngilizce – 379 milyon

Dünya genelinde ana dili İngilizce olan 379 milyon insan yaşıyor. Elbette çok daha fazla kişi İngilizce biliyor. Ama bu ilk kategoride sadece anadili baz aldığımızı tekrar hatırlatalım.

4. Hintçe – 341 milyon 

Hindistan, aralarında Hintçe ve Urduca başta olmak üzere 23 resmi dile sahiptir. Bunun tek bir dil mi (Hindustani) yoksa iki lehçe mi olduğu hala tartışılıyor. Bu arada, kuzey Hindistan’da ve Pakistan’ın bazı bölgelerinde konuşulan Hintçe, devanagari alfabesini kullanırken; Urduca Farsça notasyonunu kullanıyor. 

5. Arapça – 315 milyon 

Son rakamlara göre, Arapça’yı anadili olarak yaklaşık 315 milyon kişi konuşuyor. Ancak Arapça da Çince gibi lehçe olarak çok geniş. Dolayısıyla tüm lehçeleri, kolaylık sağlamak için tek bir dil çatısı altında gruplandırılır. 

6. Bengalce – 228 milyon

İtiraf edin: Bengalce’nin en çok konuşulan diller arasında olacağını tahmin etmiyordunuz? Bengal,1947’de İngilizler tarafından bölündü. Şimdi Hindistan’ın bir parçası olan ve çoğunlukla Hinduizme inananların yaşadığı Batı Bengal, müslümanların ağırlıkta olduğu Bangladeş olarak bilinen Doğu Bengal’den ayrıldı. Bengalce Kolkata, Andaman Adaları ve 130 küsur milyon Bangladeşlinin dili oalarak biliniyor.

Ülkenin büyük bir bölümü iklim değişikliğine karşı son derece savunmasızdır. Önümüzdeki yüzyılda nüfusun iki katına çıkacağı tahmin edilirken; kara parçasının yüzde 15’inin gel gitler sonucu yükselen denizlerin altında kaybolacağı tahmin ediliyor.

7. Portekizce – 220 milyon 

Bu listeye girmeyi, sömürge geçmişine borçlu olan bir başka dil de Portekizcedir. 15. yüzyıldan itibaren açgözlü tüccarlar ve kaşifler, dillerini Afrika, Asya ve Amerika’ya getirdiler. Portekizcenin yayılması başlangıçta, Avrupa kolonizasyonuna bağlı olabilir; ancak sömürgeleştirilen ülkeler, dili benimseyerek kendi kültürlerini geliştirdiler. Bugün Portekizce Brezilya, Goa, Angola, Mozambik, Yeşil Burun Adaları, Gine-Bisseau, São Tomé ve Príncipe ve Makao gibi ülkelerde 220 milyon kişi tarafından anadil olarak konuşuluyor. Aynı zamanda Machado de Assis, Bossa Nova, Mia Couto, Fernando Pessoa ve Agualusa’nın da ana dili Portekizcedir.

8. Rusça – 153 milyon 

Yaklaşık 153 milyon kişi tarafından konuşulan Rusça, dünyada en çok konuşulan sekizinci dildir. Karmaşık grameri ve kulağa hoş gelen Kiril alfabesiyle ünlü olan bu dil, hala BM’de konuşulan altı dilden biridir.

9. Japonca – 128 milyon 

Ana dili olarak Japonca konuşan 128 milyon kişinin neredeyse tamamı Japonya’da yaşıyor. Japonca, hiragana ve katakana olmak üzere iki farklı yazı sistemine sahip. Bunların yanı sıra Çincenin Kanji karakterleri de bu dilde yaygın olarak kullanılır.

10. Lahnda (Batı Pencap) – 118 milyon 

Yaklaşık 118 milyon kişi tarafından ana dil olarak konuşulan Lahnda listemizin son numarası

Ağırlıklı olarak Batı Pencap‘ta konuşulan Pakistanın makro dili olan Lahnda! İşin garibi; buna Hindistan’da konuşulan Doğu Pencap dili dahil bile değil Pencap, Güney Asya’nın kuzey kesiminde, Pakistan’ın doğusu ve Hindistan’ın kuzeyinden oluşan coğrafi ve kültürel bir bölgedir. 

Şimdi muhtemelen içinizden; “Hani Almanca hani Fransızca?” diye soruyorsunuzdur. Maalesef birkaç yıl önce, her ikisi de bu listeden atıldı. 

Şimdi, dünyada en çok konuşulan ilk 10 dili diğer kritere göre verelim:

Toplam konuşan kişi sayısına göre dünyada en çok konuşulan 10 dil 

Konuşan toplam kişi sayısına göre (anadili olsun ya da olmasın) saydığımızda, yukarıdaki listedeki 10 dilden sekizi, bu listeye de girmeye hak kazanıyor. Ancak birkaç büyük farkla: İngilizce, Çince’yi geride bırakarak en üst sıraya yerleşiyor, Japonca ve Pencap dili yerlerini kaybediyor. Fransızca ve Endonezce ise, ana dilden çok, ikinci dil olarak konuşulduğu için ilk 10’a giriyor.

 • 1. İngilizce: 1.132 milyar 
 • 2. Mandarin (Çince): 1.117 milyar 
 • 3. Hintçe: 615 milyon 
 • 4. İspanyolca: 534 milyon 
 • 5. Fransızca: 280 milyon
 • 6. Arapça: 274 milyon
 • 7. Bengalce: 265 milyon
 • 8. Rusça: 258 milyon 
 • 9. Portekizce: 234 milyon 
 • 10. Endonezce: 199 milyon

Ayrıca bknz: Dil öğrenme ve zeka gelişimi arasındaki muhteşem senfoni!Bir cevap yazın