İngilizce kelime öğrenmenin 5 etkili yolu

İngilizce kelime öğrenmek, dili genel olarak anlayabilmemizin en önemli basamağı olduğu gibi, aynı zamanda en zorlanılan noktadır. Çünkü, kelime bir kez öğrenilse bile aynı hızda akıldan çıkıp uzay boşluğuna doğru yol alabilir. Şimdi sizinle kelime öğrenirken bunu kalıcı hâle getirmenin 5 püf noktasını paylaşacağız.

1.İngilizce kelime öğrenmenin kolay olduğuna inanmak

Cüssece küçük olsa da koca kâinatı içine sığdırabilecek kapasitede olan beynimizde yüz milyonlarca nöron ve bu nöronları birbirine bağlayan on binlerce başka nöronlar vardır. Yani beynimiz en iyi bilgisayardan kat be kat daha güçlü bir cihazdır. Eğer dil öğrenemeyeceğini, bunu beceremediğini, beyninde bunun için yer olmadığını düşünüyorsan sadece kendini kandırıyorsun, çünkü beyninin varlığı tam tersini kanıtlıyor. O yüzden öncelikle kapasitemizin olduğuna, kolayca kelime öğrenebileceğimize inanmamız gerekiyor.

2.Kelimelerle Bağ Kurmak

Hızlı kelime ezberleten sistemlerin de sık kullandığı bu yöntem, Türkçe bir kelimeden yola çıkılarak öğrenmek istenen İngilizce kelime ile bir ilinti kurmaktan oluşur. Yani mesela, kasten anlamındaki ‘deliberately’ kelimesini ‘milleti şaşırtmak için kasten deli bareti giymiş’ şeklinde aklımızda çok daha rahat tutabiliriz ve bu şekilde ezberlenen kelimelerin unutulma olasılığı da çok düşük olduğu için uzun ömürlü bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz.

3. Aralıklarla Tekrar etmek

Öncelikle, okulda, kursta ya da çalışırken kelime öğreniyoruz ama aklımızda kalmıyor sorununun kaynağı olan hafızamızı ele alalım. Hafızamız kısa süreli ve uzun süreli olmak üzere ikiye ayrılır. Kısa dönem hafızamız bilgileri 15 ila 30 dakika boyunca hatırlamamızı sağlarken uzun süreli hafızada bilgiler ömür boyu saklanabilir.

Peki, öyleyse mesele, o anda öğrenip kısa süreli hafızamıza attığımız kelimeleri uzun süreli hafızamıza transfer ederek kalıcılığı sağlamak ve bunun da en kadim yolu bol bol tekrar etmek. Öğrendiğimiz kelimeleri 20 dakika sonra, 24 saat sonra ve 3 gün sonra muhakkak tekrar edelim. Aynı zamanda bulgular, uyumadan önce ve uyandıktan sonra tekrar edilen kelimelerin daha iyi öğrenildiğini de ortaya koymuştur. 

4.Görselleştirmek

Öğrenilecek olan kelimeleri bir görselle öğrenmek kelimeyi hafızada tutmayı kolaylaştıracaktır. Özellikle insanların çoğunun görsel zekâsının daha etkili olduğu göz önünde bulundurulursa bu yöntemin ne kadar etkili olduğu anlaşılır. Her yerden bir görselin fışkırdığı, filmlerin hikâyeleri geçtiği bu görsel devirde yalnızca kelimenin kendisini görerek akılda tutmak zor olabilir. Ancak o kelimeyi tanımlayan özellikle komik ya da ilgi çekici bir görsel olduğunda bu görev çok daha kolay olacaktır.

5.Kullanmak

Öğrendiğimiz kelimeleri cümle içinde kullanmak, zihinsel olarak bir efor sarf etmek olacağı için kalıcılık da artacaktır. Hatta yine görsel maddesinde olduğu gibi komik, ilginç ya da sizinle ilgili bir cümle olursa etki, daha iyi olacaktır. Aynı zamanda kelimeyi günlük hayatımızda kullanmak da etkili bir yoldur. “Anneciğim ‘salt’u alabilir miyim?” dediğinizde hem o kelimeyi hatırlayarak tekrar ettiğiniz için, hem de günlük hayatınızla ilişkilendirdiğiniz için kolaylıkla İngilizce kelimeleri öğrenmiş olacaksınız. 

Neslihan Yiğit   Bir cevap yazın