Brandon CopperfieldFounder & CEO

placeholder
areas of expertise
 • Business transformation
 • Restructuring and turnaround
 • Integration
 • Growth strategy
 • M&A transaction support
education
 • MBA, Rotterdam School of Management, Erasmus University
 • BS, engineering, Technical University of Denmark
 • MBA, Rotterdam School of Management, Erasmus University

With over 20 years of experience in entrepreneurship, management, business planning, financial analysis, software engineering, operations, and decision analysis, Brandon has the breadth and depth of experience needed to quickly understand entrepreneurs’ businesses and craft the most suitable solutions.

Consulting WP comes up with results that are actually implementable. That is their strength compared to other consulting companies.

Before founding Consulting WP in early 2001, Brandon started two Internet companies in Silicon Valley. Previously, Brandon held various management positions in New York at Simon Brothers, most recently as Vice President in Goldhill Group, focusing on new business development and risk management. He has also worked as a senior financial risk management consultant to the financial services industry; software engineer; advertising sales manager for the popular Caribbean travel guide series; general manager of an advertising and graphic design agency; and engineering intern at the Best Health Coach.

publications

 • Online Metin Çeviri

  Online metin çeviri, profesyonel tercüman ekibi ile ihtiyacınız olan tüm metin çevirilerini size  yalnızca insan kaynaklı tercüme hizmetiyle sunmaktadır. Online metin çeviri hizmetimiz ;akademik metin çevirisi, medikal metin çevirisi, teknik metin tercümesi, hukuki metin çevirisi ve web site gibi dallarda hatasız ve güvenilir, hızlı tercüme sunmaktadır. Bytranslate metin çeviri ofisi, çevirilerinizde sadece hız değil güvende

  24 Şubat 2021
 • Çok dilli iş gücünüzden en iyi şekilde nasıl yararlanırsınız?

  Çok dilli çalışanlara sahip olmak bugün küresel şirketler için önemli bir avantaj olarak değerlendiriliyor. Bununla birlikte, küresel bir şirket bu avantajlardan ancak çok dilli iş gücünü iyi yönetirlerse yararlanabilir. Dil ve kültürel açıdan çeşitlilik gösteren çalışanlardan oluşan bir işgücünü yönetmek, çok kolay olmayabilir. Ancak, işgücünü verimli bir şekilde yönetebilmeniz, birçok uluslararası şirketin size güven duymasını

  18 Şubat 2021
 • Tercüme işinizi kime yaptırmalısınız?

  Tercüme işinde bazılarının tercih ettiği İki dilli kişi, konuşulan iki farklı dili de bilen ve aynı şeyi anlayabilen ve tercüme edebilen kişidir. Öyleyse, böyle iki dilli bir insanın neden tercüman olarak çalışamayacağı sorusu herkesin aklına gelebilir Mantık doğru ancak pratikte iki dilli bir kişi profesyonel tercüman karşısında doğru alternatif olmayacaktır. İşte nedenleri!

  13 Şubat 2021

iletişim bilgileri

+1 628 123 4000
131 Bain Street
New York, Pennsylvania 01234, United States

Sosyal profiller

feedback form

If you’d like a free consultation, please start by completing the form:

  how can we help you?

  Contact us at the Consulting WP office nearest to you or submit a business inquiry online.

  Bytranslate farklı ülke operasyonlarımızda en yakın işbirliği yaptığımız firmalardan oldu. Hızlı ve tutarlı çevirileri bizde büyük güven duygusu yarattı.

  Ahmet Buğra Akın
  Satış & Pazarlama, KoinMedya

  Looking for a First-Class Business Plan Consultant?