Çeviri hizmetlerinden beklentiler

Çeviri hizmetleri günümüzde daha da artan öneme sahip olurken bir yandan da çeviri hizmetinin nasıl verildiği de çok öne çıkan bir olgu. Bu nedenle çeviri hizmetlerinden beklenen en önemli dört kriteri yazımızda ele aldık.

Çeviri hizmetlerinin olmazsa olmazları

Çeviri günümüzde yaygın talep gören bir sektör. Dünyanın gittikçe küçülmesi ve insanların birbirleri ile daha rahat iletişim kurabilmesi, küresel çapta hareketliliğn artması, yurtdışı bağlantılı işlerin yaygınlaşması gibi nedenler çeviri sektörünü çok önemli hale getirdi. Bu şekilde farklı ülkeler ve insanlarla etkileşimde en önemli unsur mesajımızı doğru anlamaları için kullanılması gereken dil. İşte burada çeviri sektörü devreyee giriyor. Dünya çapında çok yoğun olarak talep gören bu sektörde size üst düzey bir çeviri hizmeti sunan bir yardımcınızın olması, işlerinizin artmasına ve yeni iş sahaları bulmanıza katkısı olacak en önemli unsur.

Öyle ya da böyle çeviri hizmetleri insanların herşeyi yazı ile kayıt altına aldıkları tüm zaman dilimlerinde var olmuştur.Taş devrinden günümüze insanoğlu bir şekilde karşısındaki muhatap olduğu kişiye meramını anlatmanın yollarını aramıştır.

Bugün, çeviri hizmetleri müşteri, ajans, çevirmen ve redaktör arasında gidip gelen metinlerle çok geleneksel bir modda çalışmaktadır. Yelpazenin diğer ucunda ise insan çevirmenleri destekleyen ve tüm süreçler için şeffaflık ve verimlilik sunan bulut tabanlı bir akıllı platforma sahip ByTranslate gibi bir şirket bulunuyor. Bir çeviri ortağı seçerken göz önünde bulundurulması gereken en az dört nitelik vardır: Çeviri kalitesi, çeviri maliyetleri, çeviri hızı ve güvenlik ve gizlilik.

Çevirinin kalitesi

Çevirinin kalitesi çok sayıda faktör tarafından belirlenir: dilbilimcilerin kalitesi, eğitimleri ve bağlılıkları ile kullanımdaki çeviri kalite yönetim sistemleri. Çevirmen kalitesini doğru bir şekilde izlemek için ByTranslate, bir Çevirmen Kalite Puanı sunmuştur. İlk olarak çevirinin  doğruluğunu, düzeltöeyi yapanlar tarafından herhangi bir düzenleme gerektirmeyen çevrilmiş dizelerin yüzdesi olarak hesaplıyoruz. Daha sonra bu sayıyı aynı projedeki tüm çevirmenlerin ortalama doğruluk puanıyla karşılaştırıp her biri için bir TQS belirleriz. Bu tür veriye dayalı yaklaşımla, projelerde çalışmak üzere en iyi çevirmenleri seçiyoruz.

Öte yandan, çevirinin kalite kontrolü, çevirmenlerin meslektaşlarından ve redaksiyondan gerçek zamanlı olarak geri bildirim almasını sağlayan ByTranslate’in işbirliğine dayalı çeviri yaklaşımı ile geliştirildi.

Çeviri Ücreti

Çeviri maliyetleri tipik olarak kelime başına çeviri maliyeti olarak ölçülür. Fiyatlar,  önemli ölçüde değişkenlik gösterebilir ve iş akışı yönetimi ve çevirmenler için mevcut araçlar gibi faktörlerden etkilenebilir. Ayrıca, çeviri kalitesini artıran çeviri belleği gibi araçlar, daha önce çevrilen bölümler bir daha çevrilmeyeceği için fiyatı da düşürür.

Çeviri Hızı

Bir belgenin çevrilmesinin ne kadar sürdüğü sorusu, çevirmeninizi seçerken çok önemli bir faktördür. Saat başına ortalama çeviri hızı, yetenekli çevirmenler arasında oldukça benzerdir. Fark yaratacak olan çalışma ortamıdır. Burada ByTranslate’in bulut tabanlı ortak çalışma platformu gerçekten öne çıkan ve diğerlerinden ayrılan bir platform Tüm proje yönetimi işlevleri yapay zeka kapsamına girdiğinden, çevirmenler çeviriye konsantre olabilir ve biçimlendirme veya diğer bu tür görevler için zaman harcamak zorunda kalmazlar. Ek olarak, platformun işbirlikçi yönü, süreci hızlandırmak için birden fazla çevirmenin birlikte çalışmasına izin verir. Dahası, düzeltici metni aynı anda düzenlemeye başlayarak daha da yüksek kalite ve hız sağlayabilir.

Gizlilik ve Güvenlik

E-posta yoluyla hiçbir özel bilgi gönderilmemelidir. E-postaların hacklenmesi, saç tokasıyla kilit açmanın dijital eşdeğeridir. Yine de , çoğu zaman hassas belgeler kurumdan çevirmene ve çevirmenden redaksiyona vb. E-posta ile gönderilir. ByTranslate ile durum böyle değil. Her şey sürekli izlenen platformumuzda gerçekleşir ve tüm veriler güvenli sunucularda saklanır.

Platform modeli, herhangi bir yabancının şirketinizin hassas bilgilerinin bilgisayarına indirmesini engeller. ByTranslate tercümanları, ekibe katılırken elbette imzaladıkları sözleşme ile başka bir güvenlik ve gizlilik katmanı ekleyerek platformumuzdaki tüm işleri gerçekleştirirler.

Özetlemek gerekirse, bir çeviri ortağı ararken hız, doğruluk, gizlilik ve fiyat arasında seçim yapmaya zorlanmamalısınız. ByTranslate ile çeviri beklentilerinizin dördünü de karşılayabilirsiniz!

KaynakBir cevap yazın